Nieuws

VDO introduceert de nieuwe DTCO 4.1a tachograaf

De DTCO 4.1a is de opvolger van de DTCO 4.1 en heeft een dubbele typegoedkeuring. Deze tachograaf is geschikt als transitietachograaf bij retrofits én als OSNMA-tachograaf voor voertuigen nieuw op kenteken, 5 maanden nadat het OSNMA-protocol officieel is vrijgegeven.

Doordat de officiële “in dienst verklaring“ van OSNMA nog ontbrak bij de introductie van de DTCO 4.1 in 2023, is dit deel uit de tachograaf teruggetrokken en kregen we tussentijds de “transitietachograaf”. Maar nu is er dan de Gen2v2-tachograaf zoals hij oorspronkelijk bedoeld was: de DTCO 4.1a, geschikt voor het OSNMA authenticatieprotocol. VDO is het eerste merk dat een tachograaf met dubbele typegoedkeuring aanbiedt, wat betekent dat hij bij inbouw is te programmeren als:

  • Een transitietachograaf, die voldoet aan de huidige wetgeving en van toepassing is bij de retrofit, voor voertuigen die al op kenteken staan.
  • Een OSNMA tachograaf, voor (fabrieks-)nieuwe voertuigen die nog op kenteken gezet moeten worden, verplicht vanaf 5 maanden nadat OSNMA is vrijgegeven. Deze vrijgave is naar verwachting eind maart 2025, dus de eerste OSNMA tachografen moeten dan vanaf augustus 2025 moeten worden ingebouwd.

De DTCO 4.1a wordt standaard geleverd als transitietachograaf. En zolang de “in dienst verklaring” van OSNMA nog niet van kracht is, kan de DTCO 4.1a als transitietachograaf worden ingezet met exact dezelfde functionaliteiten als de DTCO 4.1 plus nog enkele verbeteringen.

GNSS versus OSNMA: betrouwbare positiebepaling

Tachografen bepalen de voertuiglocatie met GNSS, dat signalen van minimaal drie satellieten nodig heeft. OSNMA gaat een stap verder door niet alleen de positie te bepalen, maar deze ook te verifiëren. Dit helpt fraude te voorkomen en zorgt voor eerlijke cabotage.

Voor OSNMA zijn vier satellieten vereist, waarvan één in contact staat met een grondstation om decodeersleutels te ontvangen. Hierdoor kunnen gecodeerde positieberichten ontcijferd worden. Vanwege de hoge signaalkwaliteit is vaak een externe antenne (64.02.0006) nodig.

Daarnaast kalibreert OSNMA de positiebepaling continu, wat leidt tot nog nauwkeurigere en betrouwbaardere locatiegegevens.

Nieuwe functionaliteiten

De DTCO 4.1a biedt verbeteringen zoals betere aansluiting op de cabotagewetgeving, een aangescherpte VDO Counter voor rij- en rusttijden en uitgebreidere Bluetooth-functionaliteiten. Met de VDO Fleet app kunnen tachograaffuncties worden bediend en data direct worden gedownload via een smartphone.

Configuratie

De DTCO 4.1a kan als transitie- of OSNMA-tachograaf worden gebruikt. Voor activatie is wisselen onbeperkt mogelijk. Na activatie kan een transitietachograaf éénmalig worden omgezet naar OSNMA, maar deze keuze is onomkeerbaar.

Kalibratiereden “Blok 84”

Blok 84 in de DTCO 4.1a tachograaf geeft aan of deze is gekalibreerd als transitie- of OSNMA-tachograaf.

Bij voertuigen die vijf maanden na de OSNMA-vrijgave nieuw op kenteken komen, is de OE DTCO 4.1a altijd een OS-NMA-tachograaf en bevat deze standaard Blok 84. In sommige gevallen kunnen voertuigen vóór de wettelijke deadline al worden uitgerust met een OSNMA-versie.

Universele DTCO 4.1a tachografen moeten vóór ingebruikname worden ingesteld als transitie- of OSNMA-tachograaf. De kalibratie bepaalt de definitieve status:

  • Géén Blok 84 → transitietachograaf
  • Wél Blok 84 → OSNMA-tachograaf

Zo wordt direct duidelijk welke configuratie is gekozen.

Beschikbaarheid

De nieuwe DTCO 4.1a is beschikbaar sinds eind februari 2025. De DTCO 4.1 wordt uitgefaseerd en mag gebruikt blijven worden voor retrofits (als transitietachograaf). Voor werkplaatsen is er dus geen risico op ‘oude voorraad’. Daarnaast wordt het voor bezitters van een DTCO 4.1 mogelijk om deze van een software-update te voorzien en te updaten naar de DTCO 4.1a.